Tragerea la sorți pentru sezonul 2026-2027 al Ligii Zimbrilor a scos în evidență un debut considerat extrem de dificil pentru CSM Vaslui, cu un program încărcat în primele etape. Din start, echipa din Vaslui va întâlni în prima rundă pe Politehnica Timișoara pe teren propriu, apoi se va deplasa pentru a înfrunta Dinamo București, actualul campion.
În runda a treia, CSM Vaslui joacă acasă cu CSM Constanța, iar în runda a patra primește vizita nou-promovatei CS Teutonii Ghimbav. Derby-ul Moldovei cu CSU Suceava este programat în etapa a cincea. Ulterior, formația vasluiană are meciuri cu HC Buzău (acasă), CS Medgidia (deplasare), Steaua București (acasă), CSM București (deplasare), Universitatea Cluj (acasă) și Potaissa Turda (deplasare).
În total, Liga Zimbrilor va alinia 13 echipe în acest sezon, cu un calendar dens care va solicita lotul antrenat de Gabriel Armanu. Clasamentul și rezultatele vor influența mutările pe parcursul sezonului, în condițiile în care formația vasluiană își propune să-și asigure o poziție cât mai bună în această stagiune competitivă.
Echipa locală își dorește să pornească cu elan în fața propriilor suporteri, dar începutul promite provocări majore pe drumul către obiectivele stabilite. Este așteptată reacția publicului vasluian, iar conducerea clubului promite o gestionare atentă a programului ancora încărcat pentru a menține ritmul pe parcursul sezonului.
În plus, evoluțiile echipei vor fi urmărite îndeaproape de suporterii din Moldova, dar și de secțiile de sport din oraș, care speră să aducă în autocar sprijinul necesar în deplasări.

